FEATURED ADVERTISEMENTS
WRESTLING TOURNAMENT LOCATOR

Locator loading...

KEY: JANUARY FEBRUARY MARCH APRIL


MAY
 
JUNE JULY
 AUGUST SEPTEMBER
 
OCTOBER NOVEMBER

 DECEMBER


FEATURED TOURNAMENTS & EVENTS
OCTOBER TOURNAMENTS
MESSIAH COLLEGE OVERFLOW KICK OFF WEEKEND CAMP presented by Messiah College Wrestling  Kick Off Your Wrestling Season with a Focus on Training & God  Friday & Saturday October 11-12, 2019
Messiah College One College Ave. Grantham, PA 17027
Phillipsburg Folkstyle Tournament presented by Pennsylvania USA Wrestling (PAUSAW) Philipsburg Osceola Senior High School 502 Philips Street, Philipsburg, PA 17866  Saturday October 12, 2019
SEPA FALL CLASSIC @ GLOUCESTER CITY presented by South East PA Wrestling Gloucester City Middle & High School 1300 Market St. Gloucester City, NJ 08030  Saturday October 12, 2019
13TH ANNUAL BOARDMAN KICKOFF CLASSIC presented by CFC Athletics  A Cornerstone of Pre-Season Competiton for over a Decade  Sunday October 13, 2019
Boardman High School 7777 Glenwood Ave. Boardman, Ohio
SEPA FALL CLASSIC @ ABSECON presented by South East PA Wrestling Holy Spirit High School 500 South New Rd. Absecon, NJ 08201  Sunday October 13, 2019
1ST ANNUAL TIM BISSON MEMORIAL TOURNAMENT presented by Just Mentoring Alexis Dupont High School 50 Hillside Rd. Wilmington, DE 19807  Sunday October 13, 2019
LOCK HAVEN UNIVERSITY FALL CLASSIC presented by Lock Haven University Wrestling  Split Start: 9am Bantam, Midget, Cadet, & Junior High 1pm High School  Saturday & Sunday October 19-20, 2019
Thomas Field House - Lock Haven University 46 Campus Dr. Lock Haven, PA 17745
CHRIS RAMOS' TILTS, BARS, & CRAB RIDE CLINIC presented by Chris Ramos & American Dream Wrestling Club The Compound 4197 North George St. Ext. Manchester, PA 17345  Saturday October 19, 2019
SEPA FALL CLASSIC @ FRENCHTOWN presented by South East PA Wrestling Delaware Valley Regional High School 19 Senator Stout Rd. Frenchtown, PA  Saturday October 19, 2019
Spring Grove Folkstyle Tournament presented by Pennsylvania USA Wrestling (PAUSAW) Spring Grove Area High School 1490 Roth Church Road, Spring Grove, PA 17362  Saturday October 19, 2019
C3 CHAMPIONS CHALLENGE CLASSIC presented by Champions That Wrestle Westminster High School 1225 Washington Rd. Westminster, MD 21157  Sunday October 20, 2019
Easton Folkstyle Tournament presented by Pennsylvania USA Wrestling (PAUSAW) Easton Area Middle School 1010 Echo Trl, Easton, PA 18040  Sunday October 20, 2019
CHRIS RAMOS' CLOSING NEUTRAL DISTANCE & FINISHING CLINIC presented by Chris Ramos & American Dream Wrestling Club The Compound 4197 North George St. Ext. Manchester, PA 17345  Saturday October 26, 2019
SEPA RESERVES FOR THE CURE presented by South East PA Wrestling Carl Sandburg Middle School 30 Harmony Rd. Levittown, PA 19056  Saturday October 26, 2019
EDINBORO FALL BRAWL CLASSIC presented by Edinboro University Zafirski Sports & Recreation Center - Edinboro University 300 Scotland Edinboro, PA 16412  Saturday October 26, 2019
CONESTOGA PUMPKIN CLASSIC presented by Conestoga Wrestling Conestoga High School 200 Irish Rd. Berywn, PA 19312  All Wrestlers are Guaranteed 3-4 Matches Sunday October 27, 2019
NOVEMBER TOURNAMENTS
DARK KNIGHT SAVAGE NATIONALS presented by Dark Knight Wrestling Club Freedom High School 3149 Chester Ave. Bethlehem, PA 18020  Youth - Junior High - High School - Girls Divisions Saturday November 2, 2019
CHRIS RAMOS' Granby System and Stand ups CLINIC presented by Chris Ramos & American Dream Wrestling Club The Compound 4197 North George St. Ext. Manchester, PA 17345  Saturday November 2, 2019
SEPA FALL CLASSIC @ LEVITTOWN presented by South East PA Wrestling Carl Sandburg Middle School 30 Harmony Rd. Levittown, PA 19056  Saturday November 2, 2019
The Penn-Ohio Fall Border Brawl at Canfield presented by CFC Athletics Canfield High School 100 Cardinal Drive, Canfield, Ohio  Medals awarded to 1st - 3rd Places Saturday November 2, 2019
2ND ANNUAL PINNING DOWN AUTISM KICK OFF CLASSIC presented by Atlantic Coast Wrestling Association Total Turf Experience 614 Lambs Rd. Pitman, NJ 08071  From the organization that brings you the WildWood National Duals & the War at the South Jersey Shore Sunday November 3, 2019
MT. LEBANON PRESEASON ANTHONY ASHNAULT TRAINING CAMP presented by Mt. Lebanon Youth Wrestling Jefferson Middle School 21 Moffett St. Pittsburgh, PA 15243  Featuring NCAA Champ & 4x All-American Anthony Ashnault & Matt Kocher University of Pittsburg Coach, Former All-American Friday - Sunday November 8-10, 2019
WYOMING VALLEY WEST SPARTAN CLASSIC presented by Wyoming Valley West Wrestling Wyoming Valley West High School 150 Wadham St. Plymouth, PA 18651  PYW Top 100 Tournament Team Trophy for Elementary Division Saturday November 9, 2019
BUTLER GT FALL BRAWL presented by Bulter GT Wrestling Butler Intermediate High School 551 Fairground Hill Rd. Butler, PA 16001   Saturday November 9, 2019
CHRIS RAMOS' Set Ups and Finishing Shots CLINIC presented by Chris Ramos & American Dream Wrestling Club The Compound 4197 North George St. Ext. Manchester, PA 17345  Saturday November 9, 2019
Tamaqua Round robin presented by Tamaqua Wrestling Boosters Tamaqua Senior High School 500 Penn St, Tamaqua, PA 18252  Saturday November 9, 2019
SEPA FALL CLASSIC @ CLAYTON presented by South East PA Wrestling Clayton High School 55 Pop Kramer Blvd. Clayton, NJ 08312  Saturday November 9, 2019
PINNING DOWN AUTISM FOLKSTYLE OPEN presented by Pinning Down Autism James Wood High School 161 Apple Pie Ridge Winchester, VA 22603  Saturday November 9, 2019
PITTSTON TOMATO TOWN TUMBLE OPEN ROUND ROBIN presented by Pittston Elementary Wrestlng Pittston Area Senior High School 5 Stout St. Pittston, PA 18640  PYW Top 100 Tournament Hoodie Awarded to Champions Sunday November 10, 2019
PITTSTON TOMATO TOWN TUMBLE ROOKIE ROUND ROBIN presented by Pittston Elementary Wrestlng Pittston Area Senior High School 5 Stout St. Pittston, PA 18640  5-6 Wrestlers per Bracket, 1st & 2nd Year Wrestlers Only! Hoodie Awarded to Champions Sunday November 10, 2019
SOUTH PLAINFIELD FALL CLASSIC presented by South Plainfield Wrestling Club South Plainfield Recreation & Pool 1250 Maple Ave. South Plainfield, NJ 07080  Medals for 1st, 2nd, & 3rd Sunday November 10, 2019
The Ironman Youth Open Presented by Walsh Jesuit High School & CFC Athletics Walsh Jesuit High School 4550 Wyoga Lake Rd, Cuyahoga Falls, OH  Champions awarded Trophy, 2nd & 3rd awarded Medals Top four Teams receive donation to program.1st-$500, 2nd-$250, 3rd-$150, 4th -$100. Sunday November 10, 2019
WRESTLING FOR WOUNDED WARRIORS OF PA presented by Triple J Susquenita High School 1725 Schoolhouse Rd. Duncannon, PA 17020  Sunday November 10, 2019
W & J FALL KICK OFF CLASSIC presented by Washington & Jefferson College Wrestling W&J College- David J Ross Family Recreation Center Corner of South Lincoln St & East Chestnut St. Washington, PA 15301  Sunday November 10, 2019
RIDGWAY WINTER WARM UP 5 MAN ROUND ROBIN presented by Ridgway Wrestling Ridgway Area High School 1403 Hill St. Ridgway, PA 15853  Champions awarded Championship Belts, Medals awarded to 2nd & 3rd A PYW Top 100 Tournament Saturday November 16, 2019
BLUE MOUNTAIN FALL BRAWL presented by Ridgway Wrestling Blue Mountain High School 1076 W Market St. Schuylkill Haven PA, 17972  Split Start- Bantam & Junior: 9am Midget & Junior High: 1pm Saturday November 16, 2019
MYHOUSE GIRL'S EASTERN NATIONALS presented by MyHouse Wrestling Annville-Cleona High School 500 South Oak St. Annville, PA 17003  Saturday November 16, 2019
CHRIS RAMOS' Low Legs and Ankle Picks CLINIC presented by Chris Ramos & American Dream Wrestling Club The Compound 4197 North George St. Ext. Manchester, PA 17345  Saturday November 16, 2019
AGAWAM FALL CLASSIC PRESEASON TOURNAMENT presented by Agawam Wrestling Agawam High School 700 Cooper St. Agawam, MA 01001  Saturday November 16, 2019
WINCHESTER ROUND ROBIN presented by Red Lion Wrestling Club John Handley High School 425 Handley Blvd. WInchester, VA 22601  Saturday November 16, 2019
EAGLE NATION KICK OFF CLASSIC presented by Somerset Wrestling Somerset Area High School 645 South Columbia Ave. Somerset, PA 15501  Saturday November 16, 2019
CENTRAL BUCKS RAIDERS OPEN RAPID FIRE ROUND ROBIN TOP 100 presented by Central Bucks Raiders Wrestling Tohickon Middle School 5051 Old Easton Rd. Doylestown, PA 18902  Sunday November 17, 2019
PALMERTON YOUTH ROUND ROBIN TOURNAMENT presented by Palmerton Youth Wrestling Palmerton High School 3529 Fireline Rd. Palmerton, PA 18071  Medals for 1st, 2nd, & 3rd Sunday November 17, 2019
CENTRAL BUCKS RAIDERS NOVICE RAPID FIRE ROUND ROBIN presented by Central Bucks Raiders Wrestling Tohickon Middle School 5051 Old Easton Rd. Doylestown, PA 18902  Sunday November 17, 2019
HANOVER HAWKEYE CLASSIC OPEN ROUND ROBIN presented by Hanover Area Youth Wrestling Hanover Area High School 1600 Sans Souci Pkwy. Hanover Township, PA 18706  PYW Top 100 Tournament Trophies for 1st -3rd, Medals 4th - 6th Saturday November 23, 2019
HANOVER HAWKEYE CLASSIC ROOKIE ROUND ROBIN presented by Hanover Area Youth Wrestling Hanover Area High School 1600 Sans Souci Pkwy. Hanover Township, PA 18706  1st & 2nd Year Wrestlers Only! Trophies for 1st -3rd, Medals 4th - 6th Saturday November 23, 2019
Saucon Valley - Turkey Day Open presented by Saucon Valley Wrestling Club Saucon Valley High School 2095 Polk Valley Road Hellertown PA 180556  Open wrestling Tournament Awards for the top four finishers in each weight class Saturday November 23, 2019
JASON NOLF SKILLS CLINIC presented by Loyalsock Wrestling Loyalsock Township Senior High School 2101 Loyalsock Dr. Williamsport, PA 17701  Saturday November 23, 2019
WRESTLE ON THE RIDGE K-8TH GRADE TEAM DUALS presented by Pennridge Wrestling Pennridge High School 1228 North 5th St. Perkasie, PA 18944  Sunday November 24, 2019
TYRONE WALK, WESTLEY, & WALLACE MEMORIAL OPEN presented by Tyrone Wrestlng Tyrone Area High School 1001 Clay Ave. Tyrone, PA 16686  PYW Top 100 Tournament & Ohio TOC Qualifier 36" Trophy to 1st, 24" Trophy to 2nd, & 12" Trophy to 3rd Friday November 29, 2019
PALISADES BATTLE FOR THE BUCKLE presented by Palisades Pirates Youth Wrestling Palisades High School 35 Church Hill Rd. Kintnersville, PA 18930  Championship Buckles for 1st Place Saturday November 30, 2019
NANTICOKE ESCAPE THE JUNGLE II OPEN TOURNAMENT presented by Nanticoke Trojans Wrestling Nanticoke Area High School 425 Kosciuszko St. Nanticoke, PA 18634  4 Foot Trophies for Champions PYW Top 100 Tournament Saturday November 30, 2019
SEPA HOLIDAY OPEN TOURNAMENT presented by South East PA Wrestling Carl Sandburg Middle School 30 Harmony Rd. Levittown, PA 19056  Saturday November 30, 2019
DECEMBER TOURNAMENTS
Tyrone Novice Wrestling Tournament presented by Tyrone Elementary Wrestling Tyrone High School 1001 Clay Avenue Tyrone, PA 16686  Double elimination or Round Robin if 4 or less wrestlers in Weight Class  Sunday December 1, 2019
18th Annual VIPERS Mike Beck Memorial presented by Howard County Vipers Gary J. Arthur Community Center 2400 MD-97, Cooksville, MD 21723  Registration will close after 350 wrestlers so register today! Sunday December 1, 2019
The Boardman Battle for the Belt presented by CFC Athletics Boardman High School 7777 Glenwood Avenue, Boardman, OH  Champions of the Open Youth Division (II, III, and IV) receive a deluxe championship belt! Sunday December 1, 2019
Carabello Classic presented by Governor Mifflin Elementary Wrestling Governor Mifflin High School 10 South Waverly Street Shillington, PA 19607  Medals will be awarded to the top 3 wrestlers in each bracket Novice/Open Round Robin Wresting Tournament  Saturday December 7, 2019
CHRIS RAMOS' Sit outs, Scrambling and funks CLINIC presented by Chris Ramos & American Dream Wrestling Club The Compound 4197 North George St. Ext. Manchester, PA 17345  Saturday December 7, 2019
8TH ANNUAL MIDDLE ATLANTIC MIDDLE SCHOOL DUALS presented by ACCA Sporting Events William Penn High School 713 Basin Rd. New Castle, DE 19720  Saturday December 7, 2019
5TH ANNUAL WILLIAMSPORT WILDCAT NOVICE TOURNAMENT presented by Williamsport Wrestling Club Williamsport High School 5 South Clifton Dr. Williamsport, MD 21795  1st & 2nd Year Only - Split Start Madison Style Round Robin Bracketing  Sunday December 8, 2019
Christmas Tree Capital Round Robin presented by Presented by the Elves at the KCAC Kovalchick Convention and Athletic Complex 711 Pratt Drive, Indiana PA 15705  Awards for 1st - 3rd Place Special gift for all wrestlers  Sunday December 8, 2019
CENTRAL YORK RUST BUSTER WRESTLING TOURNAMENT presented by Central York Wrestling Central York High School 5 South Clifton Dr. Williamsport, MD 21795  Open & Novice Divisions Madison Style Round Robin Bracketing  Sunday December 8, 2019
RAMBLER TAG & TEE NOVICE TOURNAMENT presented by Rambler Wrestling Club Haggerty Family Event Center (HFEC) 501 West 12th St. Erie, PA 16501  Sunday December 8, 2019
PALMYRA MONSTER MASH KICK OFF CLASSIC presented by Palmyra Mat Cats Palmyra Area High School 1125 Park Dr. Palmyra, PA 17078  Sunday December 8, 2019
RIT TIGER CLASSIC presented by Rochester Wrestling Camps Gordon Field House- Rochester Institute of Technology Rochester, NY 14623  32 Team, Grade Based, Duals Meet Tournament  Sunday December 8, 2019
Greenville Youth Classic Open and Novice presented by CFC Athletics Greenville High School 9 Donation Rd, Greenville, PA  Deluxe trophies to top three placers in the Youth Open. $500 in combined cash awards to top two teams! Sunday December 8, 2019
8TH ANNUAL MIDDLE ATLANTIC ELEMENTARY DUALS presented by ACCA Sporting Events William Penn High School 713 Basin Rd. New Castle, DE 19720  Sunday December 8, 2019
31ST ANNUAL PALMYRA HOLIDAY WRESTLING TOURNAMENT presented by Palmyra Junior Wrestling Palmyra High School 311 W 5th St. Palmyra, NJ 08065  Sunday December 8, 2019
ATLANTIC CITY WINTER NATIONALS presented by Pennway 801 Boardwalk 801 Boardwalk, Atlantic City, NJ 08401  America's Premier Wrestling Association Friday-Sunday December 13-15, 2019
28TH ANNUAL CHRIS ELLIS MEMORIAL TOURNAMENT presented by Conneaut Lake Wrestling Club Conneaut Lake Middle School 10331 US-6 Conneaut Lake, PA 16316  Separate Gyms for Novice & Advanced Divisions  Saturday December 14, 2019
TUSSEY MOUNTAIN ELEMENTARY TOURNAMENT presented by Conneaut Lake Wrestling Club Tussey Mountain Middle School & High School 199 Front St. Saxton, PA 16678  Awards for 1st - 4th Place Finishers  Saturday December 14, 2019
2ND ANNUAL EQT REC CENTER KICK OFF CLASSIC presented by EQT Rec Center EQT Rec Rec Center 400 Evergreen Dr. Waynesburg, PA 15370  Saturday December 14, 2019
RISING SUN TIGER TUSSLE presented by Rising Sun Wrestling Club Rising Sun High School 100 Tiger Dr. North East, MD 21901  Saturday December 14, 2019
CHRIS RAMOS' Upper body & Counters off the bottom CLINIC presented by Chris Ramos & American Dream Wrestling Club The Compound 4197 North George St. Ext. Manchester, PA 17345  Saturday December 14, 2019
BATTLE OF GETTYSBURG DAY 3 OPEN & NOVICE presented by Gettysburg Youth Wrestling Club Gettysburg Area High School 1130 Old Harrisburg Rd. Gettysburg, PA 17325  Sunday December 15, 2019
1ST ANNUAL INTERSTATE CLASSIC AT CLARION UNIVERSITY presented by Clarion University Wrestling Tippin Gymnasium - Clarion University Greenville Ave. Clarion, PA 16214  Brand New Facility - 9 Mats Open, Novice, Junior High, & Girl Divisions  Sunday December 15, 2019
Vipers Invitational Dual Tournament presented by Howard County Vipers Gary J. Arthur Community Center 2400 MD-97, Cooksville, MD 21723  2 pools of four teams. Each team gets four matches matches Sunday December 15, 2019
Kingsway 26th Annual Wrestling Tournament presented by Rothman Institute Kingsway Regional High School North Gym Route 322 Swedesboro NJ 08085  Top three in each weight class will receive trophies. NEW ***Team trophies for top 3 teams*** Sunday December 15, 2019
1ST ANNUAL EQT REC CENTER K-8 TEAM DUALS presented by EQT Rec Center EQT Rec Rec Center 400 Evergreen Dr. Waynesburg, PA 15370  Sunday December 15, 2019
NORTH ALLEGHENY YOUNG GUNS TOURNAMENT presented by North Allegheny Junior Wrestling North Allegheny Senior High School 10375 Perry Hwy. Wexford, PA 15090  Wrestle on the Same Mat All Day - Large Stanchion Clocks 7 Full Mats - Team Trophy - Hot Food All Day  Saturday December 21, 2019
BELLEFONTE LARRY FORNICOLA HOLIDAY TOURNAMENT presented by Bellefonte Wrestling Association Bellefonte Area High School 830 E Bishop St. Bellefonte, PA 16823  1st - 3rd will Receive Large Indian Head Trophy Registration Limited to 400 - Register Early!  Saturday December 21, 2019
DENNIS RAUDENBUSH MEMORIAL TOURNAMENT presented by Fleetwood Wrestling Fleetwood Area High School 803 N. Richmond St. Fleetwood, PA 1522  Saturday December 21, 2019
EVERETT BLOODY RUN BRAWL presented by Everett Wrestling Everett Area Middle & High School 1 Renaissance Cir. Everett, PA 15537  Saturday December 21, 2019
CHRIS RAMOS' Snap downs - Front Headlock- Go behinds CLINIC presented by Chris Ramos & American Dream Wrestling Club The Compound 4197 North George St. Ext. Manchester, PA 17345  Saturday December 21, 2019
The Barberton Battle for the Belt presented by CFC Athletics Barberton High School 555 Barber Rd. Barton, OH 44203  The Biggest & Toughest Tournament in Ohio Deluxe Championship Belt to Youth Open Champions!  Saturday December 21, 2019
SEPA HELP THE HOMELESS HOLIDAY OPEN TOURNAMENT presented by South East PA Wrestling Carl Sandburg Middle School 30 Harmony Rd. Levittown, PA 19056  Saturday December 21, 2019
NORTH ALLEGHENY NOVICE TOURNAMENT presented by North Allegheny Junior Wrestling North Allegheny Senior High School 10375 Perry Hwy. Wexford, PA 15090  Wrestle on the Same Mat All Day - Super Sized Trophies  Sunday December 22, 2019
The Steubenville Battle for the Belt presented by CFC Athletics Steubenville High School 420 N. 4th Street, Steubenville, OH  Champions of the Open Youth Division (II, III, and IV) receive a deluxe championship belt! Sunday December 22, 2019
Kingsway 3rd Annual 10U DRAGON Duals presented by Kingsway Junior Wrestlng Kingsway Regional High School North Gym Route 322 Swedesboro NJ 08085  Team trophy to the top team and medals to the top 2 $350 per team Sunday December 22, 2019
SUPERIOR PHOTO YOUTH TOURNAMENT presented by University High School Wrestling University High School 131 Bakers Ridge Rd. Morgantown, WV 26508  Sunday December 22, 2019
11TH ANNUAL LEHIGHTON BRAWL AT THE HALL presented by Lehighton Youth Wrestling Allentown Fairgrounds Ag Hall 302 North 17th St. Allentown, PA 18104  Ohio Tournament of Champions Qualifier  Friday December 27, 2019
1ST ANNUAL MAJOR TOM CARR JUNIOR HIGH TEAM DUALS presented by Erie Middle School Wrestling Erie High School 3325 Cherry St. Erie, PA 16508  Saturday December 28, 2019
7th Annual Winter Brawl presented by North Schuylkill Black Diamond Wrestling North Schuylkill High School 15 Academy Lane, Ashland, PA. 17921  Saturday December 28, 2019
Sub Zero Scuffle Open Sponsored by Snappy's presented by Bald Eagle Area Wrestling Bald Eagle Area HS Gym 751 S. Eagle Valley Rd. Milesburg, PA 16823
 Saturday December 28, 2019
Sub Zero Scuffle Novice SPONSORED BY SNAPPY'S presented by Bald Eagle Area Wrestling Bald Eagle Area HS Gym 751 S. Eagle Valley Rd. Milesburg, PA 16823
 Saturday December 28, 2019
Salisbury Falcons Annual Winter Slam Round Robin presented by Salisbury Wrestling Salisbury High School 500 E Montgomery Street Allentown, PA 18103  In Memory of Zach Strauss Medals for 1st through 4th  Sunday December 29, 2019
ROCK THE MAT presented by Elderton Youth Wrestling West Shamokin Junior & Senior High School 178 Wolf Drive Rural Valley, PA 16249  Proceeds from the Tournament are shared with the Autism Connections of Pennsylvania to help families in need  Sunday December 29, 2020
5th annual spartan holiday classic presented by Hughesville Wrestling Joseph C. Ashkar Elementary School 349 Cemetery St. Hughesville, PA 17737  Nice medals for 1st, 2nd, and 3rd. Champion will also receive a tee shirt.  Sunday December 29, 2019
BELLWOOD-ANTIS BLUE DEVIL WINTER CLASSIC presented by Bellwood-Antis Bellwood-Antis Middle School 400 Martin St. Bellwood, PA 16617  5 Man Round Robin Madison Style Bracketing Awards for 1st-4th  Monday December 30, 2019
POWERADE JUNIOR WRESTLING TOURNAMENT presented by CCNS Wrestling Canon-McMillan High School 314 Elm St. Extension Canonsburg, PA 15317  Sunday December 29, 2019
JANUARY TOURNAMENTS
NORTH HILLS OPEN & NOVICE TOURNAMENT presented by North Hills Youth Wrestling North Hills Middle School 55 Rochester Rd. Pittsburgh, PA 15229  Saturday January 4, 2020
38TH ANNUAL SUMMIT-STANCO OPEN ROUND ROBIN presented by Summit Wrestling Club Abington Heights High School 222 Noble Rd. Clarks Summit, PA 18411  Huge Wall Charts for Champions, Trophies for 1st - 3rd Team Trophy for 1st Place Team  Saturday January 4, 2020
RAIDER RUMBLE ODD AGE TOURNAMENT presented by Reynolds VFW Post 7599 Reynolds High School 531 Reynolds Road, Greenville PA 16125  Saturday January 4, 2020
NORTH EAST JR. BATTLE OF THE BAY OPEN & NOVICE presented by North East North East High School 300 Irishtown Rd. North East, MD 21901  4 Foot Trophy for Open Champion, Medals for 2nd - 4th Trophy for Novice Champion, Medals for 2nd - 4th  Saturday January 4, 2020
BATTLE OF THE BAY OPEN TOURNAMENT presented by Rambler Wrestling Club Bayfront Convention Center 1 Sassafras Pier Erie, PA 16507  Team Codes for Past Participants and Participants of Battle of the Bay Duals Tournament  Sunday January 5, 2020
SCHUYLKILL VALLEY PANTHER OPEN TOURNAMENT presented by Schuylkill Valley Wrestling Schuylkill Valley High School 929 Lakeshore Dr. Leesport, PA  Sunday January 5, 2020
17th Annual EDINBORO NOVICE TOURNAMENT presented by Edinboro Youth Wrestling Club JW Parker Middle School 11761 Edinboro Rd. (Route 99), Edinboro, PA  Sunday January 5, 2020
4TH ANNUAL LEBANON CEDARS YOUTH TOURNAMENT presented by Lebanon Cedars Wrestling Lebanon Senior High School 1000 S 8th St. Lebanon, PA 17042  Sunday January 5, 2020
CHESTNUT RIDGE LITTLE LIONS TOURNAMENT presented by Chestnut Ridge Little Lions Wrestling Chestnut Ridge High School 2588 Quaker Valley Rd. New Paris, PA 15554  Saturday January 11, 2020
40th Annual Trinity “Hiller Classic” presented by Trinity Wrestling Club Trinity Area SR High School 231 Park Ave. Washington, PA 15301  6 & Under to 15 & Under T.O.C. Qualifier - Silent Tournament Saturday Janurary 11, 2020
Cambridge Springs Elementary Bracketed NovicE presented by Cambridge Springs Elementary Wrestling Club Cambridge Springs High School 698 Venango Ave. Cambridge Springs, Pa. 16403  Saturday January 11, 2020
MO VALLEY BATTLE FOR THE BELT OPEN presented by Mo Valley Black & White Mat Club Moshannon Valley Junior & Senior High School 4934 Green Acre Rd. Houtzdale, PA 16651  Champions win a Belt 2nd & 3rd Place receive trophy, 4th Place receive medal  Saturday January 11, 2020
BEL AIR BRAWL NOVICE TOURNAMENT presented by Bel Air Junior Wrestling Bel Air High School 100 Heighe St. Bel Air, MD 21014  Saturday January 11, 2020
RAGIN' RAISINS 12 & UNDER WINTER DUALS presented by Ragin' Raisins Wrestling Club Mercyhurst University 16 West Division St. North East, PA 1628  Saturday January 11, 2020
MID WINTER MAYHEM OPEN TOURNAMENT presented by 72.5 Promotions Kovalchick Convention & Athletic Center - Indiana University of PA 711 Pratt Dr. Indiana, PA 15705  PYW Top 100 Tournament  Sunday January 12, 2020
MID WINTER MAYHEM NOVICE TOURNAMENT presented by 72.5 Promotions Kovalchick Convention & Athletic Center - Indiana University of PA 711 Pratt Dr. Indiana, PA 15705  Awards for 1st - 4th Place Team Trophy for Team with Most Wrestlers on the Mat  Sunday January 12, 2020
Trinity “Hiller Classic” First Year Tournament presented by Trinity Wrestling Club Trinity Area SR High School 231 Park Ave. Washington, PA 15301  6 & Under to 10 & Under 1st Year Tournament - Silent Tournament Sunday Jan 12, 2020
Reynolds Novice Tournament presented by Reynolds Wrestling Club Reynolds High School 531 Reynolds Road, Greenville PA 16125  Sunday January 12, 2020
Greenville Novice Tournament Sponsored by Greenville Wrestling Club Greenville Senior High School 9 Donation Rd Greenville, Pa 16125  All wrestlers will receive an award after 12 points. Doors Open at 12:15pm Saturday January 12, 2020
LaRue Havens Memorial Tournament presented by Troy Junior Wrestling Troy High School 206 King St. Troy, PA 16947  Sunday January 12, 2020
Cambridge Springs Odd Age boys & girls division presented by Cambridge Springs Elementary Wrestling Club Cambridge Springs High School 698 Venango Ave. Cambridge Springs, Pa. 16403  Sunday January 12, 2020
SEPA & MILLERSVILLE YOUTH OPEN presented by South East PA Wrestling & MIllersville Wrestling Millersville University 21 South George St. Millersville, PA 17551  Sunday January 12, 2020
MO VALLEY BATTLE FOR THE BIKE NOVICE presented by Mo Valley Black & White Mat Club Moshannon Valley Junior & Senior High School 4934 Green Acre Rd. Houtzdale, PA 16651  Champions win a Bicycle 2nd & 3rd Place receive trophy, 4th Place receive medal  Sunday January 12, 2020
BEL AIR BRAWL OPEN TOURNAMENT presented by Bel Air Junior Wrestling Bel Air High School 100 Heighe St. Bel Air, MD 21014  Sunday January 12, 2020
GETTYSBURG YOUTH WRESTLING DUALS presented by Bel Air Junior Wrestling Gettysburg Area High School 1130 Old Harrisburg Rd. Gettysburg, PA 17325  Sunday January 12, 2020
Line Mountain Eagles Novice/Open Round Robin presented by Line Mountain Wrestling Boosters Line Mountain High School 187 Line Mountain Road, Herndon PA 17830  Saturday January 18, 2020
43rd Annual Larry Barlett Memorial Tournament presented by Milton Area Booster Club Milton Senior High School 700 Mahoning Street, Milton, PA 17847  Saturday January 18, 2020
11TH ANNUAL DOWNINGTOWN THUNDER DUALS presented by Downingtown Wrestling Club Downingtown West High School Gymnasium 445 Manor Ave. Downingtown, PA 19335  Sunday January 19, 2020
Muncy 21st Annual Beginner’s TOC Round Robin presented by Muncy Elementary Wrestling Muncy High School 200 W. Penn St. Muncy, PA 17756  Saturday January 25, 2020
The PENN-0HIO BORDER BRAWL presented by CFC Athletics Grand Valley High School 111 Grand Valley Ave. Orwell, OH 44076  Total of $1000 in Prize Money to the Top 4 Placing Teams, $500 to the Youth Open Champions! Ten Miles from PA Border (by Mercer & Crawford Counties)  Saturday January 25, 2020
1ST ANNUAL STATE COLLEGE LIONS DEN DUALS presented by State College Wrestling State College Area High School 650 Westerly Pkwy. State College, PA 16801  Sunday January 26, 2020
FEBRUARY TOURNAMENTS
CONNELLSVILLE KING OF THE MAT OPEN & NOVICE presented by Connellsville Wrestling Connellsville Area High School 201 Falcon Dr. Connellsville, PA 15425  Championship Singlet to all Divisons PYW Top 100 Tournament  Saturday February 1, 2020
SHEFFIELD LAW OF THE PAW OPEN 5 MAN ROUND ROBIN presented by Shefield Wrestling Club Sheffield Area Middle & High School 6760 US-6 Sheffield, PA 16347
 Saturday February 1, 2020
JOHNSONBURG JO OPEN TOURNAMENT presented by Johnsonburg Jr. Wrestling Johnsonburg Area Junior & Senior High School 315 High School Rd. Johnsonburg, PA 15845
 Saturday February 1, 2020
JOHNSONBURG JO NOVICE TOURNAMENT presented by Johnsonburg Jr. Wrestling Johnsonburg Area Junior & Senior High School 315 High School Rd. Johnsonburg, PA 15845  Saturday February 1, 2020
NORTH ALLEGHENY SUPER NOVICE TOURNAMENT presented by North Allegheny Junior Wrestling North Allegheny Senior High School 10375 Perry Hwy. Wexford, PA 15090  1st, 2nd, & 3rd Year Wrestlers Wrestle on the Same Mat All Day - Super Sized Trophies  Saturday February 1, 2020
NORTH ALLEGHENY 1ST YEAR TOURNAMENT presented by North Allegheny Junior Wrestling North Allegheny Senior High School 10375 Perry Hwy. Wexford, PA 15090  Wrestle on the Same Mat All Day - Super Sized Trophies  Saturday February 1, 2020
CONNELLSVILLE KING OF THE MAT DUALS presented by Connellsville Wrestling Connellsville Area High School 201 Falcon Dr. Connellsville, PA 15425  12 Teams - 5 Mats- 1 Champion Awards to Top 3 Teams - Register by Jan 15  Sunday February 2, 2020
SHEFFIELD LAW OF THE PAW NOVICE 5 MAN ROUND ROBIN presented by Sheffield Wrestling Club Sheffield Area Middle & High School 6760 US-6 Sheffield, PA 16347  Sunday February 2, 2020
Tony Stanton Memorial presented by Tunkhannock Youth Wrestling Club Tunkhannock Area High School 135 Tiger Dr. Tunkhannock, PA 18657  Saturday February 8, 2020
12th Annual Trinity Odd-Age presented by Trinity Wrestling Club Trinity Area SR High School 231 Park Ave. Washington, PA 15301  5 & Under to 15 & Under T.O.C. Qualifier - Silent Tournament Sunday Febraury 9, 2020
Burrell Super Trophy OPEN Tournament presented by Burrell Yout Wrestling Association Burrell High School 1021 Puckety Church Rd, Lower Burrell, PA. 15068 PYW Top 100 Tournament  Saturday February 22, 2020
Burrell Super Trophy novice Tournament presented by Burrell Yout Wrestling Association Burrell High School 1021 Puckety Church Rd, Lower Burrell, PA. 15068 1st and 2nd Year Wrestlers Only  Sunday February 23, 2020
46TH ANNUAL SOUTH PLAINFIELD TOURNAMENT presented by South Plainfield Wrestling Club South Plainfield Recreation & Pool 1250 Maple Ave. South Plainfield, NJ 07080  Medals for 1st, 2nd, & 3rd Sunday February 23, 2019
MARCH TOURNAMENTS
MAWA WESTERN REGION QUALIFIER @ NORTH ALLEGHENY presented by North Allegheny Junior Wrestling North Allegheny Senior High School 10375 Perry Hwy. Wexford, PA 15090  Wrestle on the Same Mat All Day - Large Stanchion Clocks  Sunday March 8, 2020
APRIL TOURNAMENTS
HENRY MILLER OPEN presented by University High School University High School 131 Bakers Ridge Rd. Morgantown, WV 26508  Saturday April 25, 2020
CONTACT PYW Please contact PYW if you notice something is wrong with the site, or if you are having trouble
Send PYW an Email pywrestlingmark@yahoo.com Give PYW a Call (717)798-6755